4 جلسه
شعار درس

آشنا شو با سه بانوی آسمانی

دوباره معنا کن زن، زندگی، آزادی

اهداف درس
  • آشنایی با جایگاه زنان در عصر جاهلیت
  • شناخت سیره زندگی حضرت خدیجه (س)
  • آشنایی با سیره زندگی حضرت زهرا (س)
  • شناخت سیره زندگی حضرت زینب (س)
درباره درس

در دهه نود، به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق ثبت شده است!. آری عقل سلیم می گوید: گویی چیزی سرجایش نیست. اما، انسان عاقل، از غوغای حاصل از بحث پیرامون این آمارها و برجسته کردن علل اقتصادی آن، فراتر می رود. انسان بصیر، در پس پرده همه ی این آسیب های اجتماعی و فتنه های سیاسی، سناریوی فروپاشی نظام خانواده در ایران را می بیند. اگر به مزاح گفته می شود، همیشه پای یک زن در میان است، در بحران خانواده و مسئله زن در ایران، واقعا پای دشمن در میان است؛ دشمنی که نتوانسته است خاکریزها و خندق های نظامی ایران در خط مقدم جنگ را تصرف کند، سناریوی نفوذ در پشت انقلاب و از بین بردن خندق های جامعه اسلامی را طراحی کرده است. دشمن، بر روی نهاد خانواده دست گذاشته است زیرا می داند، خانواده، ستون اصلی جامعه و تمدن اسلامی است. دشمن از زن، زندگی و آزادی می گوید زیرا زن، آن موجودی است که به عرش یا فرش رسیدن جامعه، منوط به عملکرد اوست. چون مرد ظالم شد و زن، فاسد، کودکانی ناصالح پدید می آیند که عزّت خود و کشورشان را با دستان خود به هوس های خویش خواهند فروخت. آیا دیده بانی وضعیت کنونی را پیش بینی نکرده بود؟ صدایی از سالیان پیش شنیده می شود: «که در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن، خاصه در موضوع حقوق زنان، باید موضع هجومی و نه دفاعی داشته باشید». هنوز هم برای عمل به این راهبرد نجات بخش، دیر نشده است. این موضع فعال ضمن سه گام تبیینی پیرامون موضوع زن در اسلام، زن در دوران طاغوت و در تمدن غرب و زن در انقلاب اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران به پیش می رود. در این درس، گام نخست این موضع فعال، با تکیه بر تشریح شخصیت سه بانوی آسمانی و الگوی زنان مسلمان عینیت یافته است. در این درس، ضمن اشاره به موضوعاتی همچون فضائل حضرت خدیجه (س) و همراهی ایشان با پیامبر در حوادث مختلف، از جمله در رفع تحریم های قریش علیه بنی هاشم، جایگاه و فضیلت حضرت زهرا (س) و عبادت، علم و دفاع ایشان از ولایت و شجاعت حضرت زینب (س) بعنوان پیام آور عاشورا، به نقش اساسی این سه بانوی گرامی در گسترش دین اسلام و تقویت ولایت الهی تأکید می شود. در هیاهوی عصری که نام مجاهدان راه خدا و ولایت و مدافعان و محافظان حقوق انسانیت و حقوق زنان، در تاریخ گمشده است، اشاره به جزئیات زندگی حضرت خدیجه (س) و نقش آن در تثبیت اسلام و دفاعیات جانانه حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (ع) از ولایت، یک تکلیف دوست داشتنی است.

این درس تحت عنوان «بانوان آسمانی» در 4 جلسه توسط استاد رجبی دوانی ارائه شده است. جلسه اول این درس به بررسی جایگاه زنان در جزیره العرب قبل از بعثت پیامبر می‌پردازد و با نگاهی تطبیقی وضعیت زنان قبل و بعد از ظهور اسلام را شرح می‌دهد. در این جلسه همچنین بخش‌هایی از سیره زندگی حضرت خدیجه (س) نیز مورد مداقه قرار گرفته و به وقایع ازدواج ایشان با پیامبر نیز پرداخته است. جلسه دوم به به وقایع بعد از بعثت پیامبر پرداخته و به تبیین نقش منحصر بفرد حضرت خدیجه در این خصوص پرداخته است. جلسه سوم به نقش محوری حضرت زهرا (س) در عصر خودش پرداخته است. دفاع از حریم ولایت کلیدواژه این جلسه است و در قالبی تحلیلی این مساله بیان شده است. جلسه چهارم به حضرت زینب اختصاص داده شده است. استاد در این جلسه به رسالت حضرت زینب قبل، حین و بعد واقعه عاشورا پرداخته است و با بیانی شیوا، مهمترین رسالت ایشان را که همان حفظ ولایت و روشنگری در این خصوص است را برای مخاطب تبیین و ترسیم کرده است.


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
بانوان آسمانی | ecnahad.ir

جلسه اول این درس به بررسی جایگاه زنان در جزیره العرب قبل از بعثت پیامبر می‌پردازد و با نگاهی تطبیقی وضعیت زنان قبل و بعد از ظهور اسلام را شرح می‌دهد.